Ruský tank T-14 Armata, představený v roce 2015, je považován za technologicky pokročilý stroj. Nicméně jeho nasazení na Ukrajině odhalilo několik problémů, které vedly k rozhodnutí omezit jeho použití v bojových operacích.
Technologické výzvy a spolehlivost
Armata byla navržena s důrazem na zabudování pokročilých technologií, včetně vysoké míry digitalizace a sofistikovaných senzorů. Tato technologická vyspělost však přinesla problémy se spolehlivostí v náročných bojových podmínkách. Například při svém debutu na vojenské přehlídce v roce 2015 došlo k poruše jednoho z tanků přímo na Rudém náměstí, což naznačilo možné technické nedostatky.
Náklady a ekonomické úvahy
S odhadovanou cenou mezi 5-9 miliony dolarů za kus je Armata výrazně dražší než jeho předchůdci. V kontextu moderního bojiště, kde levné drony a protitankové střely představují významnou hrozbu, je nasazení takto nákladného stroje riskantní. Sergej Čemezov, šéf průmyslového konsorcia Rostec a dlouholetý blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, oficiálně prohlásil, že Armata je „příliš drahá“ na to, aby mohla být nasazena na Ukrajině. Tato ekonomická úvaha vedla ruské velení k preferenci starších, jednodušších a levnějších tanků, jako je T-90, pro frontové operace.
Příliš sofistikovaný stroj
V případě Armaty hovoříme sofistikovanému stroji – nicméně v některých ohledech příliš sofistikovaném. Ve skutečnosti byla Armata příliš pokročilá na to, aby se dala použít v drsném bojovém prostředí Ukrajiny.
„Jako jeden z těchto ultradrahých italských sportovních vozů, který můžeme vidět v showroomu, T-14 klamně působí jako mechanický zázrak,“ řekl nejmenovaný vedoucí ukrajinské obranné společnosti, který hovořil s webem 19FortyFive. To znamená, že dokud ho nezačnete řídit, nevíte, že nedostatky jeho high-tech designu rozbijí veškeré iluze o jeho praktičnosti.
Velký humbuk a 40 let za Abramsem
Bývalý důstojník americké armády odpovědný za návrh původního tanku M1 Abrams se vyjádřil k humbuku, který kolem Armaty vládne v USA a na Západě. „Rozhodli jsme se s M1 z mnoha důvodů udělat ze schopnosti přežití posádky prioritu. To je také důvod, proč jsme oddělili posádku od munice. Takže vůbec poprvé Rusové navrhli tank, který má stejné zabezpečení. Jsou v tom jen 40 let za námi.”
Nasazení na Ukrajině a následné stažení
Navzdory počátečním plánům nasadit Armatu na Ukrajině byly tyto tanky po krátké době staženy z frontových linií. Oficiální důvody zahrnovaly obavy z možných ztrát těchto strojů, což by mohlo vážně poškodit reputaci ruské vojenské techniky. Ztráta takto drahého a technologicky pokročilého tanku by měla významný negativní dopad na image tamního obranného průmyslu.
Digitální tank a přerušení vývojové linie
Armata je na ruské poměry špičkovou konstrukcí, zdaleka překonávající tanky typu T-72 nebo T-90, a naprosto nenavazuje na sovětské či ruské tradice stylu „nas mnogo“. S Armatou se počítalo jako se základem bezosádkového tanku, přičemž výpočetní technika hraje velkou roli, a to samozřejmě s velkou sadou různých senzorů způsobuje problémy se spolehlivostí a činí tank zranitelným na bojišti, které se jen hemží drony a protitankovými střelami.
Závěr
Ačkoli Armata představuje významný krok vpřed v ruském tankovém designu, praktické zkušenosti z bojiště ukazují na potřebu vyvážit technologickou vyspělost provozní spolehlivostí a ekonomickou efektivitou. A tam vždy vyhraje T-72 nad Armatou, protože podle Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) Moskva ztrácí tanky tak rychle, že by mohla vyčerpat své zásoby do roku 2026.
Zdroj: 19fortyfive.com, huffingtonpost.es
Autor/licence fotografie: Vitaly V. Kuzmin – http://vitalykuzmin.net/?q=node/654, CC BY-SA 4.0